SAKARYA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0532 227 93 42

Bizden Haberler

TÜED Türkiye Emekliler Derneği Adapazarı Şubesi

Emeklilere müjde! Yeni yılda hayata geçiriliyor

- +

Sakarya’da Evi olmayan emekliler için hazırlanan konut projesi 2017 yılında hayata geçirilecek.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), ülke genelinde ev olmayan emeklilerin konut edinmesini sağlamak amacıyla Valilik, Kaymakamlık ve Belediyeler ile yapılacak ortak çalışmalarla öne çıkan talepler doğrultusunda konut alıcısı ve arsa temin edilmesi şartıyla uzun vadeli 240 ay ve 250 liradan başlayan taksitlerle konutlar yapılacak.
Proje hakkında SakaryaRehberim.com’a açıklamalarda bulunan Türkiye Emekliler Derneği Adapazarı Şube Başkanı Orhan Büyü, ” Biz üyelerimizden konut talep eden kişilerin listelerini Valiliklere bildiriyoruz. Valilikler TOKİ’ye bildiriyor, TOKİ’de bu talepler doğrultusunda nerede hangi projeyi uygulayacağına karar veriyor. Biz TÜED Adapazarı Şubesi olarak bu taleplerin toplanarak TOKİ’ye iletilmesine öncülük ettik ve Sakarya’da 2017 programında emekliye konut projesinin hayata geçmesini sağlamış bulunuyoruz. Proje 2017 yılı itibariyle uygulamaya geçecektir” dedi.

Nerelere yapılacak?

Konutların yapılacağı alanlar için de konuşan Başkan Büyü, Biz yaptığımız ilk başvuruda Sakarya’nın Yenikent bölgesindeki 3 alanı özel olarak isim belirtmek suretiyle talep ettik. Karaman ve Camili arasında kalan 1503, 1504 ve 1505 nolu adaların konut yapılmak üzere TOKİ’ye devredilmesini biz Valilik’ten talep ettik. Bu alanların kullanım hakkı AFAD’a aitti. Yapılan girişimler sonucu AFAD, bölgenin TOKİ tarafından kullanılmasının bir mahsuru olmayacağı söylendi. Bu çalışmalar sonucu bizim önerdiğimiz bu alanlar Valilik tarafından uygun bulundu ve TOKİ’ye bildirildi. Biz bu alanların dışında Karasu, Serdivan, Geyve ve Akyazı’da da konut yapılması için bazı alanları önerdik. Çünkü sadece Yenikent’e yapılacak olan konutlar talebi karşılayamayabilir. Yalnız Akyazı’da önerdiğimiz bölgenin Ballıkaya Barajı’ndaki su havzası içinde kalacağından ve risk teşkil edileceğinden uygun bulunmamıştır. Bu proje bütün ev olmayan emeklilere hayırlı olsun” dedi.