SAKARYA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0532 227 93 42

Başkan

- +

1949 Yılında Sakarya ili Hendek ilçesi Aktefek Köyü’nde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde, ortaokulu ve Akşam Ticaret Lisesi’ni Adapazarı’nda okudu. Çalışma yaşamına öğrencilik yıllarında yerel gazete ve ajanslarda muhabirlik yaparak başladı.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra 1974 yılında Adapazarın’daki Tank Palet Fabrikası’nda büro işçisi olarak çalışmaya başladı. 1976 yılında aynı iş yerindeki Türk Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanlığına seçildi. Yaklaşık 15 yıl görev yaptıktan sonra 1989 yılında aynı sendikanın Genel Merkez Genel Sekreterliğine seçilerek Ankara’ya gitti. Aktif sendikal yaşamını sonlandırdığı 1992 yılından Sakarya’ya dönerek Yenikent’e yerleştiği 2012 yılına kadar yaklaşık 20 yıl Türk-İş’e bağlı Sağlık-İş, Demiryol-İş, Harb-İş ve Koop-İş Sendikalarında Sendika Uzmanı ve Genel Başkan Danışmanı olarak görev yaptı.

Sakarya’da yapı kooperatiflerinin kuruluşlarında bulundu, başkanlıklarını yaptı. Başta; Harb-İş Konutları olmak üzere çok sayıda konutun yapılmasına öncülük etti. Türk Silahlı Kuvvetleri Mensupları Eğitim ve Dinlenme Vakfı kurucuları arasında yer aldı, Genel Sekreterliğini yaptı, Mütevelli heyet üyeliği ise devam etmektedir. SATSO’da meclis üyeliği yaptı, Sakaryaspor yönetiminde bulundu. Milli Düşünce Merkezi, Eskimeyen Dostlar, Sivil Toplum ve Toplumsal Düşünce platformu ve Sakarya Abhaz Derneği gibi kuruluşlarda gönüllü çalışmalar yapmaktadır. Çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış röportaj, köşe yazıları ve makaleleri vardır.

Evli ve iki çocuk babası olan Orhan Büyü; 30 Mart 2014 tarihinde yapılan mahalli seçimlerde Adapazarı Belediye Meclis Üyeliğine seçilmiştir.