24°C
SAKARYA HAVA DURUMU24°C Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
BİZE ULAŞIN 0532 227 93 42

Duyurular

TÜED Türkiye Emekliler Derneği Adapazarı Şubesi

DEVLET EMEKLİLER ARASINDA AYRIM YAPMAMALI

- +


Emekli aylıklarında yaşanan kayıplar ile birlikte en büyük geçim zorluğu yaşayan emekliler için 2022 yılı “çileli bir kış” olacaktır.

2000 sonrasında emekli aylıklarının hesaplanması parametreleri olan “güncellenme katsayısı” ve “aylık bağlama oranları” küçültülmüş ve emekli aylıklarında kayıplarda giderek artmıştır. Emekli aylıklarındaki kayıpların artması karşısında getirilen 2.500 TL “en az aylık ödemesi” yetersiz kalmış, gerçekçi bir çözüm olmamıştır.

Türkiye Emekliler Derneği, asgari emekli aylıklarının asgari ücretle eşitlenmesini talep etmektedir.

Bu talebimiz tam karşılık bulmadığı gibi, işçi, memur ve memur emeklilerine yüzde 2,5 ek iyileştirmenin, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine verilmemesi büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Gelir ve aylık alanlara arasında en düşük aylığa sahip olan SSK ve BAĞ-KUR emeklileri, korunmasız kalmıştır. Ekim 2021 itibariyle sayıları 8 milyon 502 bin 905 işçi emeklisi ile sayıları 2 milyon 710 bin 106 esnaf emeklisinin iyileştirmeden yararlandırılmamıştır. Toplamda, 11 milyon 213 bin 11 emekli, dul ve yetimlerine yüzde 2,5 iyileştirmenin sağlanmaması, emekliler arasında ayrım yapıldığı duygusunu artırmıştır.

Memur ve memur emeklilerine yapılan iyileştirmeye işçi ve esnaf emeklilerin de dahil edilmesi yönündeki Türkiye Emekliler Derneğimizin gerekçeleriyle birlikte TBMM’ye sunduğu taleplerimizin dikkate alınmaması, bu kesimin dışlandığı sonucuna varılmıştır. Her bir emeklimiz bu yönde görüş bildirmekte ve bu eşitsizliğin düzeltilmesini beklediklerini söylemektedir.

Toplu sözleşme kapsamında olmayan SSK ve BAĞ-KUR emeklileri cezalandırılmıştır. Hükümetin bu sorunu acilen çözmesi çağrısında bulunuyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın son açıklamasında, “yüzde 2,5 iyileştirmenin kamu işçilerine de verileceğini ve özel sektöründe çalışanlarına bu yönde iyileştirme yapacağını bekliyoruz” dedi. Türkiye Emekliler Derneği de sayın Cumhurbaşkanımıza çağrıda bulunarak, emekliler arasında ayrım yapılmadan iyileştirmenin SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine de yansıtılmasını talep ediyoruz.

Devlet, emeklileri arasında ayrım yapmamalıdır

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

avatar
05Mayıs
avatar
07Mayıs
avatar
10Mayıs
avatar
11Mayıs
avatar
13Mayıs
avatar
20Mayıs
avatar
21Mayıs
avatar
23Mayıs